Hakkımızda

KURULUŞ
İzmir Ege Basketbol Spor Kulübü 2016 yılında Taşkın Toprak tarafından İzmir’de kurulmuştur.
İZMİR EGE BASKETBOL TEMEL ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

“Her şey hayal etmekle ve o hayale inanmakla başlar.”

-Gençlerin kendilerini rahatça ifade edebildikleri, yeni dostluklar kurdukları, özgür ve mutlu oldukları bir dünya için ve gençlerin keyif alacakları, eğlenecekleri, eğlenirken kendilerini geliştirecekleri bir fırsattır spor.
-İşte bizler İZMİR EGE BASKETBOL SPOR KULÜBÜ olarak enerjilerini nasıl verimli kullanacaklarını göstermek ve onlarla birlikte üretmek. gelecek için onlara tecrübelerimizi aktarmak, paylaşmayı, ekip olmayı ve beraber olmaktan aldığımız mutluluğu yaşamalarını istedik.Daha çok eğlence, daha çok macera, daha çok adrenalin ve yeni arkadaşlar ile geçirilen keyifli zamanlar gençleri bekliyor.
-Organizasyonun içinde başkaları ile ortak çalışabilme, iş bölümü, sosyal davranışlarında sağlıklı hareket edebilme, insanlarla doğru ilişkiler kurabilme, bireysel ve yaşamsal sorumlulukları edinme gibi özelliklerinin farkına varılıyor.
-Bizler kendi kararlarını almayı öğrenmiş, ayaklarının üzerinde durabilmeyi başaran hayatı boyunca heyecan duyan gençleri eğitmek istiyoruz.
Bu hedef ve kalite ile yola çıkan kulübümüz gençlerimize sahip olmayı hedeflemektedir.

AMAÇLARIMIZ

• Çocukların ruh sağlığı, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak
• Çocukların sosyalleşmelerine ve sosyal kimlik kazanmalarına katkıda bulunmak
• Çocukların paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenmelerine katkıda bulunmak
• Motorik özelliklerinin gelişmesine katkıda bulunmak
• Çocukların spor kültürüne, spor disiplinine katkıda bulunmak
• Yetenekli sporcuları keşfedip kulübümüz altyapısına ve Türk sporuna kazandırmak
• İzmir Ege Basketbol ruhunu taşıyan, Türk sporuna faydalı olacak bireyler yetiştirmeye katkıda bulunmak.

DEĞERLERİMİZ

• Saygı
• Sevgi
• “Fair-Play” ruhu
• Hoşgörü
• Takımdaşlık
• Sorumluluk ruhu

İzmir Ege Basketbol Spor Okulunun Farkı

• Basketbol Okulunda kariyerli antrenörler tarafından eğitim verilmektedir.
• Spor okulundan altyapılara seçilen sporcular İzmir Ege Basketbol Spor Kulübünün lisanslı sporcusu olmaktadır.
• Türkiye de ve Dünyada kullanılan maç topları ile eğitim verilmektedir.
• Aydınlatmanın yeterli olduğu ortamda antrenmanlar yapılmaktadır.
• Basketbol okuluna devam eden sporcuların branşlarında A Takımlarda oynayan sporcuları izleme şansı vardır.
• Basketbol okulundaki sporcularımızın yeterli görülmeleri halinde kulübümüz altyapısında lisanslı sporcu olma şansı vardır.

06-16 Yaş Grubu Çocuklar İçin Basketbol Eğitimi

• Basketbola başlama yaşı 6-8;
• Spesifik yüklenmeler yapma yaşı 8 -16
• Yüksek performans elde edilen yaş literatürde 20-25 olarak öngörülmektedir.
İzmir Ege Basketbol Spor Okuluna devam eden sporcularda yetenek seçiminde kullanılan ve dikkate alınması gereken kriterler şunlardır;

1-Taktik Zekâ, Kavrama, Algılama, Uygulama ve Takım Uyumu
2-Fiziksel yeterlilik
3-Konsantrasyon
4-Yüksek Anaerobik (patlayıcı güç) ve Aerobik (uzun egzersiz) Kapasitesi
5-Stres ve Yorgunluğa Karşı Koyabilme Yeteneği
6-Topla oyunlar becerisi

VİZYONUMUZ

Sporcu Kültürünü benimsemiş sporcular yetiştirerek, kulüp bazında öncelikle basketbol erkek branşlarında olmak üzere katılacağı tüm branşlarda ulusal ve uluslar arası alanlarda başarılı dereceler elde etmek.
Bu amaçla; eğitim kalitesinden ödün vermeden, mümkün olduğu kadar çok sayıda öğrenciye kaliteli bir ortamda spor yapma olanağı sağlamayı öğrencileri takım kadrolarına hazırlamayı, çağdaş, güvenli ve sağlıklı spor alanlarında çocuklarımızın talep ve beklentilerini tam olarak karşılayarak koşulsuz sporcu memnuniyetini sağlayabilmeyi, centilmenlik ruhuna sahip, rakibine saygı duyan, kendisini önemseyen, çevresini koruyan, arkadaşlarını, ailesini, ülkesini seven ve milli takımlarda hizmet verebilmeyi de hedefleyen ve İzmir Ege Basketbol takımının bir parçası olmak gibi güzel bir amaç için mücadele edecek nesiller yetiştirmek istiyoruz.

MİSYONUMUZ

-Sporcularımıza Atatürk ilke ve devrimlerinin anlamını ve önemini öğreterek, cumhuriyetimize sahip çıkma bilincini aşılamak.
-Sporculara basketbol özelinde sporu öğretmek ve sevdirmek; Türk sporuna kaliteli ve komple sporcular, sporu, anlamını, önemini, gerçeklerini, zorluklarını ve gereksinimlerini iyi bilen, iyi donanımlı spor izleyicileri, spor yazarları, spor antrenörleri ve spor yöneticileri, sporun ve sporcunun zorluklarını ve ihtiyaçlarını anlayan ve onlara hakettikleri imkanları sağlama anlayış ve motivasyonunda idareciler ve işadamları kazandırmak.
-Sporculara, hayatın her alanında, başarılı olmak için çalışmaları, fedakarlık ve mücadele etmeleri gerektiği bilincini aşılayarak, onlara, kendilerine hangi meslek ve kariyeri seçerlerse seçsinler faydasını görecekleri çalışma alışkanlık ve disiplinini kazandırmak.
-Sporculara, okul ve sporu beraber yürütme motivasyonunu, genç yaşta plan ve program yapma alışkanlığını ve plan ve programlarına sadık kalma disiplinini, okulda başarılı olmak için gereken özgüveni, spora devam edebilmek için okulda da başarılı olmaları gerektiği bilincini ve erken yaşta, birden fazla işi aynı anda, aynı derece başarıyla yapabilme yeteneğini kazandırmak.
-Sporculara spor kültürünü ve spor ahlakını genç yaşlarda kazandırıp, onların spor kültürünü genel kültürlerinin, spor ahlakını genel ahlaklarının birer parçası haline getirmelerini, gerek sporcu, gerek yönetici, gerekse yalnızca izleyici olarak rakiplerine ve emeğe saygı duymalarını sağlamak, hangi sıfatla olursa olsun galibiyet sevincini de, mağlubiyet üzüntüsünü de ölçülü yaşamaları gerektiğini öğreterek, onlara kültürel, ahlaki ve duygusal gelişim süreçlerinde kılavuz olmak.
-Sporcuları kötü alışkanlıklardan uzak tutup, sporu yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası olarak algılamalarını sağlayarak, onları sağlıklı, kendilerine güvenen, zihnen ve bedenen güçlü bireyler haline getirmek.